logo_caritas

Ośrodek św. Hiacynta i Franciszek

Caritas Archidiecezji Katowickiej

logo_caritas

II konferencja na temat wspierania osób niepełnosprawnych w Połomi

W dniu 20.10.2015r. w Połomi odbyła się II Konferencja „Systemowe możliwości wspierania osób z niepełnosprawnością – dobre praktyki”, zorganizowana przez Ośrodek Św. Hiacynta i Franciszek Caritas Archidiecezji Katowickiej. O działaniach Caritasu na rzecz niepełnosprawnych opowiadał ks. Tomasz Nowak, z-ca dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej. Zaznaczał, że osoba niepełnosprawna umysłowo może być doskonałym pracownikiem.

O pracy socjalnej z osobami niepełnosprawnymi oraz ich rodzinami szeroko opowiadała Anna Majewska, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa – Wydziału Nauk Społecznych w Gliwicach i kierownik prowadzonego przez Caritas Ośrodka Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Knurowie.

– Pracownik socjalny musi nie tylko mieć wiedzę na temat przepisów, ale i ogromną dozę empatii, umiejętność wczucia się w sytuację osoby niepełnosprawnej lub jej opiekunka – mówiła.

W drugiej części przykłady dobrych praktyk przedstawiła Katarzyna Prokopczuk – prezes stowarzyszenia „Mam Autyzm” w Czyżowicach, która zachęcała do szukania wsparcia rodziców osób niepełnosprawnych w organizacjach pozarządowych. O nowych metodach pracy terapeutycznej z dorosłymi osobami autystycznymi opowiadała Katarzyna Chrząszcz, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Pracę z dorosłą osobą niepełnosprawną ze spektrum autyzmu naświetliła również Marzena Mazurek, psycholog Ośrodka Wsparcia w Połomi.

Pragniemy podziękować wszystkim prelegentom oraz gościom, którzy zjawili się w auli Gminnego Ośrodka Kultury w Połomi na II Konferencji pt. „Systemowe możliwości wspierania osób z niepełnosprawnością – dobre praktyki” organizowanej przez nasz ośrodek. Mamy nadzieję, że prelekcje, przykłady dobrych praktyk staną się inspiracją do Państwa działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Do zobaczenia w przyszłym roku.

23-10-2015

WTZ Wodzisław Śl.